W gronie przyjaciół

W gronie przyjaciół, złożonym z członków i sympatyków Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu, świętował Wojciech Szczurek wydanie swojego drugiego tomiku „Muśnięcia”.


Imprezę, która 12 czerwca 2010 r. odbyła się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, otworzyła jej dyrektor Maria Błażków. „Obecny zbiór wydaje się być kontynuacją, prostą konsekwencją wyzwania, jakie stanowiły „Zdziwienia”, moszcząc wygodnie w przychylnej zawartości wiersze, które nie przepchnęły się przez wrota okładek debiutanckiego tomu. Obecny bliźniaczy tom przywołuje te same klimaty wędrówki po bieszczadzkich połoninach, piargach i żlebach. Osią spinającą, kośćcem i pępowiną tej poezji, jest motyw wędrówki, ciągłego poszukiwania, zauroczenie Biesem i Czadem, mitem owego polskiego Dzikiego Zachodu, który już tylko gdzieniegdzie pozostał dziki…”- te słowa ze „Wstępu” Marka Skalskiego do tomiku „Muśnięcia”, z ust jego samego, zabrzmiały także na wstępie wspomnianej imprezy.

„Wybuch fenomenu pisarskiego Wojciecha Szczurka – mówił Marek Skalski – ma ścisłe konotacje z poezją wielkich mistrzów słowa, a w szczególności z poezją buntowników, takich jak chociażby Edward Stachura. Wojciech Szczurek sięga do najgłębszych pokładów liryki. Jest to poezja, która niczego nie udaje; która zaskakujeswoją świeżością i oryginalnością; która trafia do szerokiego grona odbiorców poprzez wysokie nagrody w konkursach literackich w kraju”. Bezpośrednio, po tym ciekawym wystąpieniu, wiersze z tomiku „Muśnięcia” zaprezentowali Maria Orłowska i Wojciech Szczurek. Obszerny wybór, lirycznych pokładów duszy poety Wojciecha Szczurka, bardzo się spodobał wszystkim uczestnikom promocji, czego najlepszym dowodem były brawa, jakie usłyszeli wykonawcy. Usłyszała je także Magdalena Kriger, która zaśpiewała piosenkę „Pamiętasz była jesień” i Wojciech Szczurek – w roli barda – po wykonaniu kilku piosenek z tomiku „Muśnięcia”. „Cieszę się bardzo, że na dzisiejszej imprezie, w roli wykonawców, gościmy tak liczną reprezentację chóru „Akord” – powiedział po wszystkich występach prezes Grupy Literackiej „Słowo” w Mielcu, działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, Zbigniew Michalski – gdyż nasz kolega działa w nowych obszarach, czego dowodem jest stanowisko na portalu literackim „Postscriptum”, jakie objął w dniu 1 czerwca 2010 r. Autor usłyszał, z ust prezesa, gratulacje. „ Przyznaję, że nie nie odrobiłem lektury pierwszego tomiku („Wyśpiewać zdziwienie”- przypisek autora) – powiedział Edward Guziakiewicz - to co dzisiaj usłyszałem, naprawdę mnie zaskoczyło. Usłyszałem przepiękną poezję. Gratuluję autorowi wielkiego sukcesu!” Na zakończenie imprezy – jej gospodarz – długo podpisywał swoje tomiki. Przy kawie i herbacie, jak zawsze w czasie takich imprez, spotkali się twórcy Grupy i miłośnicy poezji.Foto : MB

Please publish modules in offcanvas position.