Miejsca na przystankach czasu Jana Stępnia i mini recital Jerzego Mamcarza

21 kwietnia 2017 roku w Pałacyku Oborskich w Mielcu odbyła się promocja tomiku Jana Stępnia „Miejsca na przystankach czasu”. Organizatorami spotkania byli: Mielecka Grupa Literacka „Słowo” przy TMZM, Samorządowe Centrum Kultury SCK w Mielcu, Muzeum Regionalne SCK w Mielcu.

Jan Stępień  – muzealnik, aktor, poeta, dziennikarz, recytator, radiowiec, autor tekstów, kabareciarz – tak bohatera spotkania w Pałacyku Oborskich opisywał Jerzy Skrzypczak, dyrektor Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury. Ta charakterystyka do nikogo nie pasuje tak, jak do Jana Stępnia, który wydał kolejny tomik poezji i z tej właśnie okazji spotkał się z przyjaciółmi i miłośnikami poezji w salonie hrabiostwa Oborskich.

Wzięli w nim udział: dyrektor Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu Jerzy Skrzypczak , dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Joanna Kruszyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu Jolanta Strycharz, doradca prezydenta Marek Paprocki. Radę Powiatu Mieleckiego reprezentowali: Maria Orłowska i Józef Smaczny, zaś  Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mielcu  Grażyna Bieniek i Ewa Siembida,  która jest od niedawna członkiem TMZM i Grupy Literackiej „Słowo”. Nie zabrakło też prezesa TMZM  im. Wł. Szafera w Mielcu Janusza Chojeckiego, członków Zarządu Towarzystwa  m.in. wiceprezesa Zbigniewa Wicherskiego i Teresy Orczykowskiej i członków Grupy Literackiej „Słowo”. Specjalnie dla Jana przybyli  Teresa Elżbieta  Pyzik, Beata Pleban, Wanda Ludian, Jerzy Mamcarz, Małgorzata Mikina, Kazimierz Szaniawski z małżonką, Halina Bednarz i inni.
 
Spotkanie rozpoczęła p.o. prezesa Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM Aleksandra Piguła, która powitała autora, przybyłych gości i miłośników poezji.

Jerzy Skrzypczak przypomniał wielobarwny życiorys autora tomiku ,,Miejsca na przystankach czasu” podkreślając długoletni "przystanek” w Muzeum Regionalnym, gdzie zatrzymał się Jan Stępień.

– Każdy człowiek ma wiele punktów przeszłości, do których wraca. Praca w muzeum – to była moja miłość – powiedział Jan Stępień. Podziękował za serdeczne słowa ze strony dyrektora Muzeum Regionalnego SCK, jak i Jolanty Strycharz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Za pomoc przy tomiku podziękował Joannie Sobiczewskiej.

Następnie  zagościła poezja Jana Stępnia w interpretacji Marii Orłowskiej i Elżbiety Witek, które doskonale oddały klimat wierszy.

Prezes TMZM Janusz Chojecki pogratulował Janowi Stępniowi ostatniego tomiku i w dowód uznania dla jego osobowości i dorobku artystycznego, wręczył mu pamiątkowe pióro, wyrażając tym samym nadzieję na kolejne książki poetyckie autora.

Na swoistą ucztę muzyczną zaprosił zebranych Jerzy Mamcarz - wybitna postać świata literatury i muzyki, którego twórczość znana  i uznana jest w kraju oraz poza jego granicami, członek TMZM oraz  Grupy Literackiej SŁOWO. Twórca zaśpiewał kilka swoich pieśni z ostatniej płyty „Romans na łyżworolkach”, wspomniał też niedawno zmarłego wybitnego poetę i autora tekstów największych polskich przebojów śp. Wojciecha Młynarskiego, wykonując piosenkę z repertuaru Michała Bajora „Ja wbity w kąt”. do tekstu pana Wojciecha. Jerzy Mamcarz wyraził chęć współpracy z mieleckim środowiskiem artystycznym.wideo: ZBigniew Wicherski
link do filmu: https://youtu.be/FkLZGpL0ays


W dalszej części spotkania trwała spontaniczna rozmowa z autorem. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania wszyscy uczestnicy, którzy otrzymali  tomik Jana Stępnia, ustawili się w długiej kolejce po dedykację.

Wydawcami tomiku Jana Stępnia „Miejsca na przystankach czasu” są: Samorządowe Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu i Muzeum Regionalne w Mielcu.


fot. Roman Trojnacki, Zbigniew Wicherski
link do galerii: https://goo.gl/photos/gjvZfAQVBLd3MEjg6


Kolejne spotkanie Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera zakończyła sesja fotograficzna  w wykonaniu Romana Trojnackiego  z pewnością zostanie  ono zapamiętane jako ważne wydarzenie w mieleckim życiu kulturalnym.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.