Magiczny wieczór Aleksandry Piguły w Dworku Oborskich

Ostatniego dnia czerwca 2017 roku w Pałacyku Oborskich w Mielcu odbyło się spotkanie poetyckie poświęcone twórczości nowej prezes Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Władysława Szafera, Aleksandrze Pigule.

Licznie przybyłych przywitał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, Janusz Chojecki. Przedstawił bohaterkę wieczoru zarysowując najbliższe plany Grupy i Towarzystwa, a także przywitał prowadzącą wieczór Agatę Linek, poetkę ze Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli. Wspomniał także zmarłego 21 czerwca Mieczysława Działowskiego, którego pamięć uczczono minutą ciszy.

Dyrektor MBP SCK w Mielcu Jolanta Strycharz przedstawiła sylwetkę Mieczysława Działowskiego oraz wraz z Aleksandrą Pigułą i Agatą Linek odczytała wybrane wiersze poświęcone poecie.

Głos został oddany prowadzącej, która wraz z bohaterką wieczoru zaprosiła gości na podróż po pięciu tomikach - „Kropla”, „Dłonie”, „Skrzydła”, „Karuzela” oraz „Strofy na”. Obie poetki na zmianę czytały wybrane utwory ze zbiorów. Zebrani mogli posłuchać o tym, jak zaczęła się przygoda z pisaniem Aleksandry, jak trafiła do „Słowa”, co się stało, że zdecydowała się w końcu wydać swoją twórczość, skąd bierze pomysły na tytułu wierszy i tomików, jak się układa współpraca z rysownikiem Stanem Bigdą (autorem okładek do czterech zbiorów), a także posłuchać o wrażeniach z niedawnego wieczoru mielczanki w Rzymie. Aleksandra opowiedziała również historię powstania recenzji do tomiku „Karuzela”. Opowiadała, jak na spotkaniu w Rzeszowie poprosiła o jej napisanie Agatę. Z kolei Agata opisała pracę nad nią. Podczas omawiania ostatniego tomu, w którym autorka podjęła się trudnego zadania napisania tautogramów na wszystkie litery alfabetu wypowiedział się Jerzy Mamcarz, który pochwalił poetkę.

Muzycznie wieczór uświetniła Katarzyna Nagórska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie, która grała na skrzypcach. Z racji tego, że „Karuzela” została w całości przetłumaczona przez Marię Weiss-Malec nie mogło zabraknąć anglojęzycznych wersji tekstów. Odczytały je Anna Linek (tłumaczka, anglistka, wykładowca, a prywatnie mama Agaty) oraz wspomniana wcześniej Katarzyna Nagórska. Ponadto wiersze w języku polskim przeczytała siostra Aleksandry.foto: Zbigniew Wicherski, Janusz Wyzina
link do galerii: https://goo.gl/photos/prN1MAjCSyiGub1x5wideo: ZBigniew Wicherski
link do filmu: https://youtu.be/ZHpIGOHG7yY


Na zakończenie Janusz Chojecki podziękował wszystkim przybyłym. Wraz z autorką wręczył osobom, które uczestniczyły w organizacji spotkania piękne róże. Zapowiedział także warsztaty literackie prowadzone z ramienia TMZM, które m.in. prowadzić będzie Agata Linek.

Agata Linek


Zaproszenie na spotkanie autorskie Aleksandry Piguły w Dworku Oborskich
24-06-2017
Muzeum Regionalne SCK w Mielcu Dworek Oborskich oraz Grupa Literacka Słowo przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu zapraszają na spotkanie autorskie Aleksandry Piguły 30 czerwca 2017 roku (piątek) o godz, 18.00. Muzeum Regionalne w Mielcu ul. Legionów 73.
W programie:
prezentacja wierszy w wykonaniu Autorki i przyjaciół,
występ Katarzyny Nagórskiej z PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w olsztynie.


 

Please publish modules in offcanvas position.