"Album - urywek z życia" Józefy Kardyś, Tomasza Pyciora ...

26 stycznia 2011 roku odbyło się spotkanie promocyjne książki "ALBUM - urywek z życia" Józefy Kardyś, Tomasza Pyciora, Jana Śpiewaka, Stanisława Kality i Stanisławy Owcarz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Czerminie.

Publikacja „ALBUM – urywek z życia ...” powstała w ramach projektu „Dzieje mieszkańców gminy, której jesteś obywatelem”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Czerminie. Celem realizacji projektu było zrozumienie i uświadomienie młodzieży, uczestnikom projektu jej mocnej pozycji w społeczeństwie. Młodzież poznając konkretne dzieje mieszkańców, mogła zrozumieć, że posiada w sobie potencjał i wartości, które może rozwijać.

Na wstępie dyrektor GOKiS-u Bernadetta Adamczyk przedstawiła genezę powstania albumu, oraz sylwetki autorów. Każdy z autorów książki prezentuje rzeczywistość na swój własny sposób.

Poezja Tomasza Pyciora urzeka swoją lekkością, jest przyjemna dla ucha, zapada głęboko w pamięci. Autor w swoich wierszach stara się przekazać prostą, niekiedy banalną wręcz mądrość. Obserwuje świat, krytykuje wady, pięknie przyozdabia słowem to, co jest warte uwagi, często chwile, których sami nie dostrzegamy. Tomasz Pycior pisze nie tylko wiersze żartobliwe, ale również utwory okolicznościowe, historyczne, oraz religijne. Kreuje świat barwny, za który nie żąda pieniędzy, kasy ani chwały, pragnie jedynie zostawić potomnym zapisaną kartę, żeby życie nie przeminęło z wiatrem.

Józefa Kardyś najbardziej lubi malować kwiaty wiejskich ogrodów, łąk i pól rozświetlonych słońcem. Najczęściej stosuje wąską paletę barw i lubi ciepłe kolory. Używa farb akrylowych na bazie żywic syntetycznych. Uprawia malarstwo fakturalne,  maluje używając pędzli i szpachli. Wiersz pisane są przez nią są proste, zmuszają do zobaczenia życia innym świetle, wracania w myślach do dawnych czasów, szacunku dla wszystkiego, co polskie, refleksji nad przemijaniem. - Swoje pasje mogłam rozwinąć dopiero po przejściu na emeryturę. Nie jestem profesjonalistką ani w malarstwie, ani w poezji. Jestem samoukiem, dalej zdobywam doświadczenie – tak o swojej twórczości na spotkaniu mówiła autorka.

Dyrektor Bernadetta Adamczyk zebrała bardzo dużo podziękowań od autorów, oraz zebranej publiczności za promowanie regionalnych twórców w publikacjach, oraz licznych spotkaniach również poza Gminą Czermin.

Tomasz Pycior wręczył list gratulacyjny, w którym czytamy:

Wpierw podziękować Pani chcieliśmy,
bo dzięki Pani zaistnieliśmy,
to Pani praca nas zgromadziła,
i stąd ta książka nasz trud zwieńczyła.

My do pisania jesteśmy skorzy,
a kto to słowo w okładki włoży.
Chociaż w tej książce my postaciami,
ale wydawcą jest właśnie Pani.

wichz


- Posłuchaj


- Film z promocji >>>


Galeria zdjęć

Foto: wichz / JK

Please publish modules in offcanvas position.