Ogólnopolskie Spotkanie Literacko-Artystyczne „Rzeszów w poezji, malarstwie i rzeźbie”

Od 31 lipca do 3 sierpnia 2017 roku w Rzeszowie miało miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Literacko-Artystyczne „Rzeszów w poezji, malarstwie i rzeźbie”.
Organizatorem było Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie, na które prezes, Pan Stanisław Dworak zaprosił wiele znaczących postaci ze środowisk literackich i artystycznych z kraju.

Opiekę i patronat medialny spotkania zapewnili: Prezydent Miasta Rzeszowa, WDK Rzeszów, Klub Kultury Zodiak, Kultura w Rzeszowie, Stowarzyszenie Nasz Dom Rzeszów, Towarzystwo Przyjaciół Rzeszowa, TVP 3 Rzeszów.

Na tym spotkaniu Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu reprezentowały: prezes Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo”  Aleksandra Piguła i wiceprezes Klubu Środowisk Twórczych Agnieszka Małek.
 
31 lipca 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Klubie Turkus odbyło się pierwsze spotkanie poetyckie, na którym poeci przybyli z całego kraju prezentowali swój wiersz.

Gościem specjalnym tego spotkania był poeta Stefan Jurkowski z ZLP Zarządu Głównego w Warszawie, który pokazał tomik pt. „Spacer do siebie” wydany w pięćdziesiątą rocznicę debiutu poetyckiego.

Wśród zaproszonych gości był prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Kielcach Stanisław Nyczaj, Członek ZLP w Kielcach poeta i dziennikarz Andrzej Piskulak oraz reprezentacja ZLP w Rzeszowie z prezesem Mieczysławem Łypem, Adamem Decowskim, Małgorzatą Żurecką.

Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury reprezentowali wspomniany już prezes Stanisław Dworak, wiceprezes Stefan Żarów, komisarz Jadwiga Kupiszewska , Stanisława Bylica, Józef Kawałek, Dorota ,Ewelina Łopuszańska, Anna Kocór, Teresa Glazar, Maria Rudnicka, Barbara Śnieżek i inni.
Po kolacji w hotelu Iskra w Rzeszowie, w którym organizatorzy zapewnili gościom zakwaterowanie i  wyżywienie, odbyło się już mniej oficjalne spotkanie poetyckie, na którym każdy z poetów mógł zaprezentować swoją twórczość. Była to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów oraz rozmów w przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło też śpiewów, swobodnych rozmów przy symbolicznej lampce wina. Wieczorne prezentacje w hotelu odbywały się każdego dnia zjazdu i nic w tym dziwnego, bo istotnie trudno było się rozstać.

1. sierpnia 2017 artyści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach plenerowych w centrum Rzeszowa, następnie wszyscy mogli zwiedzić Trasę Podziemną, a specjalnym autobusem zwiedzaliśmy stolicę Podkarpacia.

2. sierpnia na rzeszowskim Rynku odbyły się dalsze prezentacje malarsko- poetyckie uczestników zjazdu.
Punktem kulminacyjnym Ogólnopolskiego Spotkania Literacko-Artystycznego „Rzeszów w poezji, malarstwie i rzeźbie” była Gala Literatów i Plastyków” w Klubie Zodiak w Rzeszowie.

Gala  sprawnie poprowadzona przez Panie Jadwigę Kupiszewską i Dorotę Kwokę była zwieńczeniem całej imprezy. Poeci czytali swoje wiersze  o Rzeszowie, a wszyscy mogli podziwiać wystawę obrazów przedstawiających miasto.

Aleksandra Piguła przeczytała wiersz napisany specjalnie na spotkanie

Wspomnienie Rzeszowa
To miasto wyładniało jak Kopciuszek
Nie przypomina tego sprzed trzydziestu lat
Kiedyś było betonem dziś posiada duszę
Fontannę  Multimedialną i Podziemny Szlak

Wiem jaka jest najlepsza kawa w Rzeszowie
Gdzie o niebieskich migdałach mogę tutaj śnić
Z  Tadeuszem Nalepą coś zanucę sobie
A Wojciecha Kilara wspomnę w deszczowe dni

Nie jest moją miłością ja go po prostu lubię
Wpadam tu na zakupy albo na spotkanie
Rzeszów to miasto w którym coraz rzadziej się gubię
Jest wspomnieniem młodości i dziecięcych bajek

Na wystawie można było zobaczyć rzeźby autorstwa Józefa Pałaca, który odebrał nagrodę za działalność artystyczną, a którego rzeźby mogliśmy podziwiać w czasie pobytu w Rzeszowie.

Ogólnopolskie Spotkanie Literacko-Artystyczne „ Rzeszów w poezji, malarstwie i rzeźbie” pozostanie na długo w pamięci i  mam nadzieję przyczyni się do owocnej współpracy RSTK w Rzeszowie  z TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.