Magiczny wieczór Eweliny Łopuszańskiej

Spotkanie poetyckie Eweliny Łopuszańskiej poetki z Rzeszowa, autorki trzech tomików poezji: „Ewoliny”, „Dotyk kamienia” i „Pocztówki” miało miejsce w Pałacyku Oborskich 18 listopada 2017 roku. Ewelina  jest członkiem Grupy Literackiej „Słowo” TMZM, należy też do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie i do Klubu Poetów Podkarpacia „Perły”. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił przyjaciel autorki Lucjan Puchała, który zaśpiewał kilka piosenek ze swoim tekstem i muzyką.


Magiczny wieczór Eweliny Łopuszańskiej rozpoczął prezes TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu Janusz Chojecki, który przedstawił biogram poetki, wspomniał o fascynacji Eweliny malarstwem i fotografią- jako sposobami utrwalania czasu, powiedział o nagrodzie "Za najlepszy debiut Podkarpacia", którą dostała w roku 2013 od Związku Literatów Polskich.

Następnie prezes Aleksandra Piguła opisała Ewelinę jako swoją przyjaciółkę, po czym zabrzmiała muzyka Lucjana Puchały. Po tak pięknym wprowadzeniu muzycznym w klimatycznym Pałacyku Oborskich w Mielcu zagościła poezja Eweliny Łopuszańskiej, Poetka sama przedstawiała swoje wiersze przeplatając je anegdotami. Wszyscy mogli poznać okoliczności powstawania kolejnych wierszy  i tomików. Ewelina Łopuszańska wybrała na spotkanie wiersze, które przybliżyły publiczności jej sylwetkę poetycką, a także, jak siebie nazywa miastową kobietę. Wiersze o Rzeszowie, rozpoczęły ucztę poetycką, a następnie usłyszeliśmy poezję zaangażowaną, gdyż poeta nie zawsze może odseparować się od wydarzeń burzących monotonię życia.

Poeta operuje słowem, jest to bardzo ważne narzędzie i tego dotyczyła część wierszy. Na zakończenie Ewelina przeczytała kilka haiku dla rozluźnienia atmosfery.

Po kolejnym wejściu muzycznym Lucjana Puchały goście i przyjaciele poetki mieli okazję porozmawiać. Obecni na spotkaniu członkowie Grupy Literackiej „Słowo”  Teresa Elżbieta Pyzik, Aleksandra Piguła ,Kazimierz Trela, Jan Robak, Henryka Marek, Iwona Szetela, a także prezes TMZM Janusz Chojecki i przyjaciele Eweliny włączyli się do rozmowy na temat jej poezji i roli jaką poezja  odgrywa w życiu.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania jeszcze raz zabrzmiała muzyka Lucjana Puchały, a wszystko uwiecznił na swoich zdjęciach Roman Trojnacki.
Ewelina Łopuszańska podpisywała swoje tomiki i długo rozmawiała z miłośnikami jej poezji, wśród których byli jej przyjaciele z Rzeszowa i Mielca.

Była też okazja wspólnych rozmów przy kawie i herbacie oraz pysznym cieście z mieleckiej cukierni Pokusa.

Prezes Grupy Literackiej „Słowo” Aleksandra Piguła składa serdeczne podziękowania dr.Jerzemu Skrzypczakowi dyrektorowi Muzeum Regionalnego  za udostępnienie Pałacyku Oborskich na spotkanie, prezesowi TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu Januszowi Chojeckiemu za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Na kolejne spotkanie w Pałacyku Oborskich zapraszamy 25 listopada 2017r. na godzinę16:00. Bohaterką będzie obecna wiceprezes Grupy Literackiej „Słowo” Teresa Elżbieta Pyzik, która zaprezentuje swój najnowszy tomik „W niepokoju myśli”.

Aleksandra Piguła

Please publish modules in offcanvas position.