Z płomieni pamięci, czyli Popołudnie z poezją Mieczysława Działowskiego

{jcomments on}W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, 11 kwietnia 2015 r., miało miejsce uroczyste spotkanie literackie „Popołudnie z poezją Mieczysława Działowskiego” równoznaczne z promocją ostatniego tomiku poezji „Z płomieni pamięci” wydanego w 2015 r. przez seniora Grupy Literackiej „Słowo” przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera.

{flike id=692}

Obecny, czwarty tomik poezji, mieleckiego lotnika, harcerza i poety okraszony jest znakomitym wstępem Stacha Ożoga, w którym podkreśla on znaczenie wieku literata, wagę retrospekcyjnych wyimków z jego bogatego życia twórczego, a na dodatek znaczenie upiększenia tomiku poprzez liczne zdjęcia, będące swoistym podsumowaniem działalności.

Ponieważ autor tomiku, ze względów zdrowotnych, nie mógł wziąć udziału w imprezie, reprezentowała go żona Alicja Działowska. Razem z nią przybyli na spotkanie także córka autora Anna i zięć Grzegorz. Wszystkich uczestników kolejno powitali: z ramienia MBP Jolanta Strycharz, zaś z ramienia Grupy prezes  Zbigniew Michalski.

Uroczystość rozpoczęła się od występu wokalistki Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej im. M Karłowicza w Mielcu Jadwigi Huber. Wykonała ona, z towarzyszeniem Sławomira Kuska (fortepian), pieśni trzech kompozytorów S. Niewiadomskiego, L. Szuberta  i L. Różyckiego.

 

Zaś o najnowszym tomiku wyczerpująco opowiedział autor wstępu do książki. Wtrącając kilka razy zabawne dialogi z nieobecnym autorem, rozgrzeszył go niejako z samej nieobecności. On też przedstawił ze szczegółami, w prawie godzinnym występie, teksty z książki oraz fraszki,  z wydanej w 2014 r. książki „Fraszki”. Kwiaty, po zakończonych występach, wręczyła wykonawcom i jego żonie Alicji Jolanta Strycharz. Gratulacje otrzymała ona także od radnego Rady Miejskiej Józefa Witka, prezesa TMZM im. Wł. Szafera Janusza Chojeckiego,  rodziny i znajomych. Na dodatek odebrała zbiorową laurkę i życzenia od, licznie zgromadzonych tego popołudnia w MBP, miłośników literatury. 

W finale goście usłyszeli jeszcze  poezję osiemdziesięciopięcioletniego literata, wiersze poświęcone jego osobie odczytane przez Stacha Ożoga. Twórcy z Mielca i Rzeszowa wyrazili w nich hołd postaci znanego twórcy. Zwyczajowo długa kolejka ustawiła się do jego książek, które tym razem zostały wyłożone w Czytelni. Swoją wdzięczność autorowi Grupy wyrazili, poprzez pozostawienie symbolicznego datku za możliwość otrzymania książki, liczni uczestnicy uroczystości. Cały dochód, z takiej sprzedaży książek, został przekazany w  szczytnym celu.

Pamiątkowa sesja fotograficzna oraz tradycyjny poczęstunek zakończyły to niezwykłe spotkanie.


fot. Roman Troinacki, Janusz Wyzina


Zaproszenie

30.03.2015

Miejska Biblioteka Publiczna SCK Mielec i Grupa Literacka SŁOWO przy TMZM im. Władysława Szafera zapraszają 11 kwietnia 2015 roku o godz.16.00 na Popołudnie z poezją Mieczysława Działowskiego.

Please publish modules in offcanvas position.