„W dalszej i bliższej perspektywie” – promocja tomu poezji w Mielcu

Cicho, kameralnie, rozpoczęła swoje świętowanie – z okazji jubileuszu pięciolecia istnienia – Grupa Literacka „Słowo”, działająca  przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu.

Powodem do piątkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu była promocja tomu twórców miast partnerskich „W dalszej i bliższej perspektywie” („So fern wie nah”), który został przygotowany z myślą o Dniach Miasta Mielca w Löhne, jakie odbyły się w dniach od 30 kwietnia do 5 maja br. w mieście partnerskim, i zawiera poezję twórców z obu miast.ZOBACZ ZDJĘCIA ze spotkania


Na spotkanie, będące sześćdziesiątą piątą imprezą Grupy od chwili powstania, przybyli: senator Rzeczpospolitej Polskiej Władysław Ortyl, przewodniczący komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta Mielca Andrzej Szyszka, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej – Oddział Mielec Józefa Krasoń, Antoni Rejman – nauczyciel i tłumacz języka niemieckiego,  członkowie Grupy i mała garstka jej sympatyków.
Spotkanie otworzyła, witając wszystkich zgromadzonych gości, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Maria Błażków, oddając głos prowadzącym spotkanie: instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Jolancie Strycharz i prezesowi Grupy Zbigniewowi Michalskiemu. Opowiedział on o kulisach inicjatywy druku wspólnego tomu, jaka zrodziła się w czasie spotkania 15 maja 2011 z okazji Dni Kultury Löhne w Mielcu, kiedy gośćmi Grupy były panie Elizabeth Tarnowska i Rosiemarie Saaksmeier. Rąbka tajemnicy, o sposobie pozyskania funduszy na ten cel, uchyliła Jolanta Strycharz, natomiast o sposobie redakcji tomu opowiedział Zbigniew Michalski.

Jolanta Strycharz opowiedziała zebranym o spotkaniach w czasie tegorocznych Dni Mielca w mieście partnerskim, a o tym szczególnym, jakie odbyło się Miejskiej Bibliotece w Löhne, odczytała fragment "Neue Westfälische” Wiadomości Lokalne z 3 maja 2011 r.: „W Bibliotece Miejskiej spotkały się panie z tutejszego Koła Literackiego ze Zbigniewem Michalskim. Polak prowadzi w Mielcu 30-osobową Grupę Literacką „Słowo”. Wspólnie z koleżankami z Löhne polska grupa wydała 80-stronicowy tomik poezji. Nosi on tytuł „Tak daleko jak blisko”. Michalski powiedział: „Nawet jeśli obydwa miasta dzieli taka odległość, to jednak ta książka pokazuje, że są one sobie bliskie”. Pod względem językowym był to jednak nie lada wyczyn. „Tłumaczyć poezję jest bardzo trudno, musi się wtedy przede wszystkim długo szukać przenośni”, powiedziała jedna z tłumaczek Elisabeth Tarnowska. Margaret Balk, autorka z Löhne przytaknęła. „Wiersze tłumaczyć to wielkie wyzwanie”.

„Ten projekt literacki jest symbolem przyjaźni pomiędzy obydwoma miastami”, podkreśliła Rosemarie Saaksmeier z Koła Literackiego. Projekt uzmysłowił wszystkim, że uczucia i doznania są w poezji wszędzie takie same.”(tekst w tłumaczeniu Antoniego Rejmana – dostępny z oryginalnym wycinkiem gazety na stronie www.slowo.art.pl ).

Po takiej dużej dawce wspomnień rozpoczęły się właściwe występy. Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Ryś: zachwyciła swoimi interpretacjami wszystkich zebranych; zachwyciła ciepłem głosu i niebanalnym wykonaniem. Swoje interpretacje poezji zawartej w tomie, poczynając od wierszy autorek niemieckich, przedstawili członkowie Grupy: Jan Stępień i Piotr Durak. Interpretację niemiecką, jednego z wierszy zawartych w tomie,
przedstawił Antoni Rejman. Powiedział on także, że tom jest jedynym na całym Podkarpaciu wydawnictwem polsko – niemieckim, przez co autorom i pomysłodawcom należy się podziękowanie.

Nagrodzeni odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”Zbigniew Michalski i Zbigniew Wicherski zostali uhonorowani odznaką nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Uroczysta dekoracja nagrodzonych odbyła się 2 września 2011r podczas promocji tomu twórców miast partnerskich Mielca i Löhne „W dalszej i bliższej perspektywie” („So fern wie nah”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu.  Odznaki wręczył senator Władysław Ortyl, który był gościem spotkania. Swoje gratulacje dla nagrodzonych dołączyła także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Maria Błażków wręczając nagrodzonym listy gratulacyjne..

- W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej Samorządowego Centrum kultury w Mielcu proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji otrzymania prestiżowej Odznaki honorowej Zasłużony dla kultury Polskiej. Wyróżnienie to otrzymują osoby szczerze zaangażowne w rozwój i upowszechnianie szeroko rozumianej kultury.

Pana działalność w tej sferze jest dobrze znana lokalnej społeczności, zatem cieszy mnie niezmiernie fakt, iż została ona zauważona i doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Życzę Panu wielu sukcesów oraz wszelkiego najlepszego na niwie popularyzacji dziejów i współczesności regionu, z którego pan się wywodzi.


ZOBACZ ZDJĘCIA z wręczenia odznak

ZOBACZ ZDJĘCIA z wręczenia odznak, Hej Mielec

Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawana jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej- po nowelizacji ustawą z dnia 17 czerwca 2005, która weszła w życie 2 sierpnia 2005. Wprowadziła ona do ustawy z 1991 artykuł 6a, przewidujący, że osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury nadaje się odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jednocześnie, nowelizacja zastąpiła dotychczasową odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Odznaka ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram "RP", w otoku zaś tarczy, na srebrzonym tle, napis "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ". Odwrotna strona rozety jest gładka i złocona. Rozeta jest zawieszona na prostokątnej, pionowej klamrze o wymiarach 10 x 41 mm. W górnej części klamry jest umieszczony srebrzony orzeł stylizowany. W dolnej części klamry, pod orłem, są umieszczone pionowe, jednakowej szerokości, emaliowane paski, biały i czerwony. Odznaka jest wykonana z tombaku.


Kolejne promocje
Zbigniew Michalski zapowiedział wszystkie zbliżające się imprezy Grupy, a także przedstawił nowe wydawnictwo Magdaleny Korzeń i Mieczysława Działowskiego „Siła słowa, magia flesza”, które zostanie przedstawione, jako kolejne czterdzieste wydawnictwo członków skupionych w Grupie Literackiej „Słowo” bezpośrednio po imprezach promocyjnych trzeciego almanachu „Zanurzeni w słowie”.

Please publish modules in offcanvas position.