Jubileusz pięciolecia istnienia Grupy Literackiej "Słowo"

3 września 2011 r. o godz. 17.00 w Sala Nr 1 Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu odbyła się uroczystość główna Jubileuszu pięciolecia działalności Grupy Literackiej Słowo połączona z promocją almanachu "Zanurzeni w słowie".

Pierwsza sobota września to był dzień dla miłośników i działaczy Grupy Literackiej Słowo. Świętowali swój 5-letni jubileusz. Była okazja do świętowania jubileuszu działalności mieleckich pisarzy, ale odbyła też się prezentacja almanachu „Zanurzeni w słowie”, który już jest trzecim z kolei tego typu wydawnictwem grupy. Poprzednie wydane najpierw w 2007r. „Z podroży na wyspy słowa” oraz z 2009 r. „W rytmie słowa” cieszyły się szczególną  popularnością wśród mielczan. W publikacji zawierającej poezję prozę, recenzje, eseje i felietony znalazła się twórczość 31 twórców Grupy w tym między innymi Zbigniewa Michalskiego, Jerzego Mamcarza czy Jana Robaka.

- Za twórczością „zanurzoną w słowie” stoi świadectwo rzeczywistości przeżywanej we własnym imieniu - inaczej mówiąc - autentyzm osobistego doświadczenia. Nie spotykamy tu kapłana sztuki, raczej kogoś, kto szuka porozumienia i buduje swoje „ja” mówiąc do jakiegoś „ty”. Dlatego tematem poezji jest materia zwykłego dnia, poszerzona niekiedy o doznania publicznych wstrząsów lub refleksja nad niepokojącymi zmianami w kulturze – takimi słowami prezentuje nowy almanach  Zofia Brzuchowska z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jubileuszowa uroczystość została wzbogacona obecnością Stacha Ożóga i Doroty Kwoki. Ten poetycki duet recytując teksty zawarte w almanachu wprowadził gości – sympatyków grupy literackiej w atmosferę harmonii i bezpośredniego poczucia „mocy” słowa.

Jerzy Mamcarz, znany autor, kompozytor, pieśniarz, a także członek Grupy Literackiej Słowo zachwycił zebranych gości swoim śpiewem oraz przytoczeniem absurdalnych sytuacji i zjawisk napotkanych w życiu. Anegdoty miały być jednocześnie nawiązaniem do tematyki dnia codziennego, jego przypadkowości. W Mamcarza wsłuchiwali się wszyscy.

Nie zabrakło również przytoczenia wspomnień oraz historii powstania Grupy Literackiej Słowo. Sukcesów i powodzenia w dalszej pracy nad kolejnymi publikacjami życzyli politycy oraz zaprzyjaźnione instytucje grupy literackiej.


Wersja PDF: Almanach - Zanurzeni w słowie ( 16.4 Mb )ZOBACZ ZDJĘCIA ze spotkania


W programie wystąpili:
recytacja – Dorota Kwoka i Stach Ożóg
śpiew – Jerzy Mamcarz

ZOBACZ ZDJĘCIA ze spotkania


Please publish modules in offcanvas position.