Pierwszy mielecki rocznik literacki „Artefakty” Nr 1 (2012) ujrzał światło dzienne


- Nie ulega wątpliwości, że ta chwila jest na pewien sposób historyczna. Z bardzo prostego powodu – nie było dotychczas takiego wydawnictwa na mieleckim rynku. Nie było wydawnictwa, które opisywałoby całość mieleckiej literatury w danym roku. Mieleckie „Artefakty” dotyczy konkretnie literatury z okresu 2012 roku – mówił Zbigniew Michalski, prezes Grupy Literackiej Słowo, który odpowiedzialny był za redakcję wydawnictwa.

Pierwsze „Artefakty” zawierają 10 rozdziałów, w których redakcja powróciła na drogi historii literatury Mielca i regionu za sprawą dwóch twórczyń – Barbary Augustyn, która napisała artykuł o Józefie Maksymilianie Ossolińskim oraz Teresie Pyzik, która napisała artykuł o słowiańskiej Safonie. Z kolei Stefan Żarów powrócił do niezbyt odległej historii Mielca opisując Mielecki Klub Młodych Pisarzy. – To tylko pierwszy rozdział, który jest pewnego rodzaju wstępem do współczesności – wyjaśnia Zbigniew Michalski.

Już w drugim rozdziale „Artefaktów” opisuje się chociażby benefis Jerzego Mamcarza – 40-lecie pracy artystycznej. Kolejny artykuł dotyczy Mieczysława Działowskiego. – Chciałem też przybliżyć czytelnikom sam kabaret „Gwint”, który tworzony był przecież przez mielczan – mówił Michalski. W „Artefaktach” znalazło się też obszerne kalendarium wydarzeń literackich Mielca. Kalendarium ilustrowane jest fotografiami z konkretnych spotkań promocyjnych i wydarzeń. W wydawnictwie nie brakuje też twórczości poszczególnych literatów – amatorów.


fot. Janusz Kipa

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej Jerzy Kazana w trakcie spotkania promocyjnego zwrócił uwagę na fakt, iż dotychczas mieliśmy w Mielcu do czynienia z wydaniami tomików poszczególnych osób. Nie krył przy tym, że tego typu inicjatywy są dosyć kosztowne. -  Oczywiście chcemy tę tradycję na miarę naszych możliwości kontynuować. Wart podkreślenia jest jednak fakt, że taki rocznik, jakim są pierwsze „Artefakty” jest czymś absolutnie nowatorskim – podkreślał Jerzy Kazana.

Pierwszy mielecki rocznik literacki wydany został przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej w Mielcu dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Mielcu. – Dziękujemy za to wsparcie – podkreślała w trakcie sobotniej promocji najnowszego wydawnictwa Maria Błażków, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.

Najnowsze wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiego dostępne jest już w mieleckich księgarniach.


Zaproszenie
18.01.2013
Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu, Grupa Literacka Słowo przy TMZM im. Władysława Szafera w Mielcu zapraszają na uroczysta promocję "Artefaktów" Mieleckiego rocznika literackiego Nr 1 (2012) w dniu 2 lutego 2013 roku (sobota), godz. 16.00 do czytelni MBP w Mielcu ul. Kusocińskiego 2.

 

W programie:

recytacja - Dorota kwoka, Maria Orłowska
akompaniament - zespól kameralny PSM I i II st. im. M.Karłowicza w Mielcu

Pierwszy numer Mieleckiego rocznika literackiego "Artefakty" Nr 1 (2012),  zawiera 240 stron w formacie B - 5, 21 artykułów, prezentację 20 autorów i obszerną galerię fotograficzną.

Redakcja - Zbigniew Michalski
Wydawca - Towarzystwo Miłośników  Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu
Promocja: 2 luty 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu 

Please publish modules in offcanvas position.